Zatečení do nemovitosti

Mnoha lidem to přijde semozřejmé, ale pojišťovny mohou mít jiný názor. Je zatečení dešťových srážek do Vaší nemovitosti opravdu likvidní z Vaší pojistné smlouvy? Doporučil bych to  zkontrolovat dříve, než k takové škodě dojde.

Není to ještě tak dávno, kdy by Vám prakticky každý pojistitel při zatečení do nemovitosti oznámil, že Vám takovou škodu nezlikviduje. Důvodem je to, že u většiny pojistných smluv byla pojištěna pouze vyjmenovaná rizika, mezi něž prosté zatečení dešťových srážek nepatřilo. Jedinou možností, jak zatečení likvidovat, jsou případy, kdy je samotné zatečení následkem poškození budovy jedním z pojištěných rizik. Tím může být například krupobití, vichřice nebo tíha sněhu a námrazy. To je však potřeba pojisteli dostatečně prokázat. Tenchnik pojistitel obvykle provádí prohlídku vzniklé škody a místo poškození budovy požaduje předvést. Pokud neuvidí poškozenou střechu, okapový systém nebo opláštění budovy, máte, jak se říká, smůlu.

Později pojistitelé v rámci vzájemné konkurence začali dávat jako bobus to, co se občas stává a obvykle to příliš nestojí. Uvědomění si, že následkem zatečení bývá poškození maleb a omítek a v horších případech i poškození podlahy nebo koberce, pomohlo odstranit negativní náladu pojištěných klientů, kteří byli rozhořčeni, když zjistili, že jim jejich smlouva škodu nekryje.

Bez větších průzkumů se dá odhadnout, že jsou na trhu tři druhy klientů. Prvním, o kterém zatím bebyla řeč,  je ten, ketrý má pojištěnu nemovitost a domácnost takzvaně na všechna rizika (All risks). Pod toto pojištění obvykle riziko zatečení do nemovitosti spadá, pokud splňuje záklaní definici pojistné události, jako události náhlé a nečekané. Druhým typem klientů jsou ti, kteří mají relativně novou smlouvu, která kryje vyjmenovaná rizika, ale v rámi výběru pojistitele si pohlídali, že tam mají pojištěno i zatečení dešťových srážek. Třetím typem klientů jsi ti, kteří mají již roky stejnou pojistnou smlouvu, která kryje pouze vyjmenovaná rizika, a o likvidaci škody způsobené zatečením se jim může maximálně tak zdát.

Jaké je tedy doporučení? Podívejte se na svou smlouvu, kterou máte doma. Vím, že to není žádná velká zábava, ale pomůžete tím sami sobě, když nebebudete spoléhat na to, že to nějak dopadne. Právě Vy totiž můžete být tou vyjímkou, která potvrzuje pravidlo, a škoda zrovna u Vás může být hodně veliká. Pokud toto riziko nemáte pojištěno,  pak  nechte smlouvu buď přepracovat, nebo ji při první příležitosti vypovězte a sjednejte si novou. Možná budet překvapeni tím, že u širšího rozsahu pojištění nakonec ještě ušetříte.

Štítky: , , , , , , , , ,

45 komentářů k článku “Zatečení do nemovitosti”

 1. http://www.williams4sheriff.org/ napsal

  Please continue to IM as you have. It has been very helpful to me. I will stop the IM’s to you. I love this part of your subscription and would hate to see it go away. Maybe a rule that you will not receive IM’s during trading hours would help.Thank you,Mark

 2. http://www.100percentcafe.com/ napsal

  ntah la, saya pun tak reti nak terangkan dia ala-ala daun kering yang leper dan selalu org buat masak lemak tu. nak guna kena rendam dulu bagi lembut baru bleh masak.

 3. http://www.4seasonsgroup.us/ napsal

  Jeux vidéo, jeux de societé. Tout est jeu, simulation, tuer pour faire semblant, faire semblant de vivre. Le jeu c’est bien, mais ce pays vit sa mort jour le jour en pensant au loisir en continu…Les adultes ont disparu.C’est quand que la France se mettera à vivre pour de vrai et faire face à un monde en ruine complète?

 4. http://www.libraconcept.com/ napsal

  I am not sure but maybe this info will be useful to some people that submitted some dodgy links and do not know if disavow tool works works. I just checked webmaster tools and 4 weeks after submission around 15% of submitted domains (there was 107 of those) disappeared in 'Links to your site' area. Looks that tool works but it just take some time, so be patient.

 5. http://www.bluehillhouseofpizza.net/ napsal

  As I web page possessor In my opinion the written content here can be rattling amazing, appreciate it for ones hard work. You should keep writing forever! Good Fortune.

 6. http://www.bostonianinnandrvpark.com/ napsal

  i’m not used to the new Yahoo! Pulse that comes with your email. i like blogging though…and i don’t know how to change the blog settings to make your posts invisible to everyone except you and stuff. help please DX.

 7. http://www.mdcteam.com/ napsal

  aki kiigazodik a kommenteden, az aranyfokozatú kitüntetést kap, én nem tudtam idáig.@N0v3mb3r a 2 nagy oldal tulajai nem, de az ilyen nagyobb oldalakról kitiltott kispistike igen, aki létrehozott saját maga egy saját trekit apucika pénzecskéjéből.

 8. http://www.littleflowerstationery.com/ napsal

  – I like your composition in the very first image. Very nicely done. I also like how you post processed this set, I am very sure you clients will be very happy.

 9. car insurance quotes napsal

  Thanks for your comment Wendy, nobody could be God because He is and would forever be, I wanted people’s opinion based on a film I watched recently, hence this post. Thanks for your comment, John 3:16 is one of my favorite scripture, my mom made sure I knew it by heart. God bless you for your input. Cheers!

 10. http://insurance.liquorisquicker.net/how_to_save_money_on_your_auto_insurance.xml napsal

  Reading the transcript, Colmes comes out looking like a fool.One thing worse than an ill prepared reporter, a ill prepared reporter who continues to argue a point he is obviously mistaken on.Mr Bagel

 11. http://insure.myfreeip.me/erie_insurance_rates.xml napsal

  IÂ’d like to say that you always offer valid information and I have been an fascinated reader of your site for quite some time. I wanted to say thankyou really for all the good work you do!

 12. http://www.insurance.liquorisquicker.net/ napsal

  saya resha aprian lulusan smu saya punya pengalaman kerja di pt.alkonusa teknik inti selama 6 bulan sebagai helper besar harapan saya bisa di pnggil wawancara bersama bpk/ibu pimpin.terima kasih tlpon; 081257742710

 13. http://zipcode.liquorisquicker.net/wilson_realty_thomson_ga.xml napsal

  To the anonymous who went through Rockson’s points one by one.While some of your rebuttals may be true (there are a couple that can be debated), perception is reality.How do you convince the disgruntled masses that the gahmen is not at fault?Being right is not enough. Convincing your citizens you are right is more critical.

 14. http://www./ napsal

  Great products from you, man. Install Extensions » Somnangblogs We have understand your current stuff ahead of and you’re just really magnificent. I in fact like what we have purchased here, really just like what you’re stating and how you state it. You ensure it is entertaining and you also still look after to maintain it sensible. I can’t wait to see far more from an individual. This is often a great Put in Plugins » Somnangblogs data.

 15. http://edbehandlung.men/ napsal

  Hello KellyIm ok – I destroyed my old PC and lost everything off it. This included all my favorites. So I am slowly trying to rebuild all the blogs I used to read regularly.Are you looking forward to the Stem Cell (If you get on the trial?)Will definitely be keeping up with your goings on.Speak soon – Keep wellBen x

 16. www kreditkarte de napsal

  thank you dearly author , I found oneself this web site very helpful and its full of excellent healthy selective information ! , I as well thank you for the fantastic food plan post.

 17. kredit apotheke darlehen napsal

  After city whatever of your blogposts I staleness say i constitute this fact one to mostly be top snick. I hump a weblog also and want to repost a few shear of your articles on my own journal tract. Should it be alright if I use this as longish I own write your web journal or make a inward unite to your article I procured the snippet from? If not I see and could not do it without having your acceptance . I hit assemblage marked this article to sound and zynga chronicle willful for testimonial. Anyway appreciate it either way!

 18. calculadora de intereses de prestamos napsal

  Happy New Year, Khadija !!I love all of your tutorials, but if you force me to choose one, my favorite is the Needle Punch Technique. It had been on my long to-do-list. I’ll try my best to do this on 2011Thank you so much for the tutorials !!

 19. http://www./ napsal

  Use to filter the content of the comment post. Mollom responds ‚ham‘ or ‚spam‘ and depending on their response you either allow or disallow the content on your website. There also is an in-between option that allows the webmaster to moderate. Plugins for Drupal, WordPress, PHP, Ruby, Java, .NET …Cool!!

 20. wertermittlungstabelle hausratversicherung excel napsal

  oi !tomei a primeira cartela do anticoncepcional,,,todos os dias e sempre na msms hora ,,,no meu periodo de puza dos 7 dias mantive relaçao sexual sem camisinha…ah xances de engravidar? mi responda rapido por favor

 21. http://www./ napsal

  Whatever встречается очень часто. Практически во всех ситуациях, где присутствует безразличие:- I’m going to have another pint, and then we can go. Should I order anything for you?- Whatever, man. I don’t mind.

 22. http://www./ napsal

  Wow! This can be one of the most useful blogs we have ever come across on the subject. Basically magnificent article! I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 23. http://www./ napsal

  This are rare teachings, God bless and increase you man of God, we must love and cherished our parents for us also become a better parents in the future, just as the bible teaches us that what ever thing a man soweth that shall he reap (Galatians 6: 7). honour is like a seed you sow into the a man`s life (parents) through respect and obedient to their instructions and after many something it comes back to you.

 24. http://www./ napsal

  Yo, that’s what’s up truthfully.

 25. http://www.exklusiverkreditefinder.org/ napsal

  Nota-se uma grande melhora de Vasco e Flamengo, e uma decepcionante queda de rendimento do Cruzeiro.Dr Osmar, o que leva um clube como o Cruzeiro que ano passado brigava pelo titulo, hoje brigar contra o rebaixamento ?

 26. http://www./ napsal

  It probably has been on the market so long because the financial institutions aren’t making many loans right now. If someone needs to get out of their house “right now”, this is a bad thing.

 27. münchner bank kredit napsal

  As far as getting rid of a bad bishop, the one case I know of required multiple visits with the Area Authority Seventy over the area in question, and it took many months. I think it was more than a year once the ball got rolling… slowly. And it took many months/a few years of badness on the part of the bishop before the Area Authority was even approached.Though if your bishop was following the handbook to the letter, as the OP suggests, it seems it would have been tough to make a case that he needed removed. Violations of the letter of the law tend to be clearer than violations of the spirit.

 28. http://www.kreditanbieterimvergleich.info/ napsal

  esses governantes de m*** vão se dar conta que a natureza vai pro beleléu quando começar mudar as correntes maritimas e começara morrer o oceano,num ano vai tudo pro beleléu ver apocalipse 18:8,ainda bem que antes da ultima praga vem Jesus,s.joão 14:3

 29. http://www./ napsal

  Auran demarien vaaliteltalla 13.10 oli positiivinen ja hyvä henki. Myös teltalla vierailleet kuntalaiset olivat hyvin keskustelun haluisia. Keskusteluissa tuli hyvin selväksi mitä kunnan päättäjiltä tulevina vuosina odotetaan. Tärkeinpiä asioita oli lähipalvelujen säilyttäminen, päätöksentekoon todellisuuden tajua ja rehellisyyttä, kuntalaisten laajan enemmistön todellisen elämäntilanteen tiedostaminen arjen päätöksenteossa. Kuntaliitokset vain poliitikkojen vallanhalua. Erillaiset fuusiot ja yhdistymiset ovat osoittaneet lähidemokratian rappeutumista, niin yritys- kuin kuntienkin osalta. Tässä muutamia havaintoja toripäivän näkemyksistä, ihmisten arjen ajattelusta. Terv. J R

 30. kredit report score chart öffnen napsal

  & Cons of word verification How to make a customized link bar Things that slow your blog down New Blogger app How to add live links to comments How to remove hidden HTML from your posts (this is a life saver!)

 31. kredite von privat an firmen napsal

  Bardzo dobry i IMO trafny artykuł.Ja dziwię się tylko, czemu w Ubuntu musi być koniecznie Gnome. Taki był wybór wcześniej, ale wraz z wydaniem KDE4 mogliby przesiąść się na to środowisko i zlikwidować Kubuntu.

 32. schufafreier online kredit napsal

  adminDecember 4, 2012Read the whole book. I think you will appreciate it as a whole. Paperback is in the works but keep in mind it takes a lot of time and money to put these together. Thanks for reading!-Tim

 33. kredit xenia 2013 napsal

  I do accept as true with all of the ideas you’ve presented to your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for starters. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 34. http://www./ napsal

  zdravím,chystám se taky dělat domácí saké. chtěl jsem se zeptat: a) při jaké teplotě je ideální proces kvašení? b) zdá se mi, že vůči rýži, máš v receptech velký množství cukru. je to schválně kvůli kvůli výslednýmu vyššímu obsahu alkoholu? v jedné kuchařce jsem totiž našel na 1kg rýže jen 300 g cukru. c) jaké jsi měl po vykvašení výsledky (chuť, barva, vůně, % alkoholu)?předem díky za odpověd r.ps: máš dobré blog

 35. http://www./ napsal

  Wham bam thank you, ma’am, my questions are answered!

 36. roblox coin generator napsal

  griyane pindah-pindah nggih Pak? he.hekalau ditempat saya namanya gerdu, kadang juga ada yang bilang cakruk.. fungsiny juga banyak, salah satunya buat rasan-rasan tanggane hehehe…semoga sukses Pak..maturnuwun 🙂

 37. get fifa 16 coins free napsal

  I probably couldn’t adore Ryan at The Dollhouse much more than I do. 5 minutes in his chair and I trusted him to chop my looong hair into a bob and dye it blonde. Not typical for me!Not cheap, but you absolutely get what you pay for.Cheers!

 38. http://www.mycheatgold.pro/ napsal

  Yikes!! You're right. he loves me, he loves me, he loves me. And just wait until he sees me NORMAL!!!He's be even MORE crazy about me. (There, did the universe hear that??? I hope so…)

 39. immobilienkredit vergleich napsal

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this website and give it a look on a constant basis.

 40. kaiser permanente oregon locations napsal

  Maybe this membership will help you move from ebb to flow. I’ve been procrastinating, but that comment by Sam did it. Can’t turn my back now. Majority Report is music to my ears.

 41. planet auto clinton napsal

  I would related to to thnkx for your efforts we’ve got situate all through essay this web page. I’m anticipating the unchanged high-grade editorial commencing we in the inward also. Clothed in truth your magnificent essay expertise has desirous me to achieve my delicate website presently. Actually the blogging is actually engorgement the exact wings hastily. Your jot timetabled is the correctly amazing e. g. of the idea.

 42. simpsons tapped out hack for android napsal

  Ya’ll had rocks??? I had dirt and moss and stuff… never saw a dino a .22long through the ear wouldn’t take care of though.And I’m 33. BWAHAHAHA Ya’ll oughta see some of the goofy looks I get from people ten years younger than me.

 43. safe auto locations napsal

  Hé, dis donc, Vincent… Ton Parti Préhistorique, ça ne serait pas quelque part de la décroissance qui n’oserait pas dire son nom ? Ou alors, pire encore, un sérieux concurrent à ce qui fut il n’y a pas si longtemps un tentative de Parti de la décroissance ?Etonne-toi, aors, que personne (ou presque) ne te suive encore sur ce coup-là ! Tu cherches les noises aussi, non ?(Tu l’a fait exprès, en plus, j’imagine, de finir par le mot « chasse »)

 44. auto insureance in Gilmer, TX napsal

  Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 45. here napsal

  Thanks for finally writing about > Zatečení do nemovitosti | Řešení
  škod < Loved it!

 

Přidat komentář